top of page

Tu (ne)esi egoists!

AA biedrs sarunājas ar mākslīgā intelekta čata botu par egoismu un AA.Angliski runājošajā un rakstošajā pasaulē ir tāda izteiksmes veida klišeja – sākt runu vai rakstu ar vārdiem: “Webster’s Dictionary defines….” (angļu val. Vebstera vārdnīca definē – red.), daudzpunktu vietā ievietojot vārdu, jēdzienu vai frāzi, par kuru runātājs vai rakstītājs vēlas izteikties. Tam seko definīcijas citāts, līdz autors pievēršas saturam pēc būtības. Tā ir efektīva, lai arī ļoti slinka, pieeja raksta/runas ievadam, kuru es šeit nepielietošu. Tā vietā, sekojot laika tendencēm, pajautāšu mākslīgā intelekta čata botam – kas ir egoisms?


Pirms sniedzu mākslīgā neironu tīkla sintezēto definīciju, paskaidrošu, ka to daru ne tikai “oriģināla” literārā efekta radīšanai. Drīzāk tas ir mēģinājums pašam atbildēt uz šo jautājumu. Bieži sadraudzībā esmu dzirdējis frāzi, ka Anonīmo alkoholiķu Divpadsmit soļu programma ir egoistiska programma, ka mūsu rīcības motīvus vada savtīga vēlme palīdzēt sev pašiem. Un tāpēc – lai arī rezultāts ir labs un ieguvēja ir visa sabiedrība, tik un tā būtībā mūsu motivācija sevi izglābt no alkohola posta ir egoistiska. Bija pat laiks, kad es pats nekautrējos sapulcēs un sarunās ar AA biedriem lietot šo apgalvojumu, un biju pārliecināts, ka tajā ir paslēpta kāda gudra patiesība. Pēdējā laikā es tā vairs nedomāju un paskaidrošu kāpēc. Bet sākumam mana saruna ar mākslīgo intelektu par tēmu “egoisms”.


Es: Kas ir egoisms? Paskaidro to divos līdz trijos teikumos.


MI bots: Egoisms ir pieeja vai attieksme, kas centrēta uz sevis paša interesēm, labumu un vajadzībām, parasti, uzskatot tos par svarīgākiem par citu cilvēku vai kopīgo labumu. Tas bieži izpaužas kā tendence rīkoties tikai sevis labā, pat ja tas var negatīvi ietekmēt citus. Piemēram, egoists varētu pieņemt lēmumu, kas ir izdevīgs viņam pašam, pat ja tas radīs nelabvēlīgas sekas citiem cilvēkiem vai sabiedrībai kopumā.


Domāju, absolūtais vairums Anonīmo alkoholiķu programmas aktīvu sekotāju vairs neatpazīst sevi šādā mākslīgā intelekta egoisma definīcijas interpretācijā. Gluži otrādi, šāds raksturojums daudziem no mums vairāk atgādina iepriekšējo dzīvi pirms iesaistīšanās AA. Jo palīdzība sev nav egoisms. Tādā gadījumā arī algota darba veikšana, romantisku attiecību veidošana vai kino apmeklējums būtu egoisms. Pieturoties pie šādas loģikas, ja tu šodien nenomiri, tad tu esi egoists! Protams, mēs, kas mēģinām atveseļoties no alkoholisma, arī skaidrībā mēdzam rīkoties egoistiski, bet tas nenozīmē, ka AA programma ir egoistiska. Es teiktu, ka egoisms ir pašlabuma meklēšana kā vienīgais vai galvenais morāles kompass. Bet sadraudzība un Divpadsmit soļi māca gluži pretējo. Protams, mēs to saprotam, un tāpēc nedomāju, ka ir vērts vēl ko papildināt šajā sakarā.


Nobeigumā gribu padalīties par manu turpmāko “sarunu” ar mākslīgo intelektu. Protams, varēju apstāties čatot, bet gribēju pajautāt vēl vienu jautājumu un dalīties ar atbildi, kura man ļoti patika:


Es: Vai Anonīmo alkoholiķu sadraudzība ir egoistiska?


MI bots: Anonīmo alkoholiķu sadraudzība (AA) nav tieši saistīta ar egoismu. Gluži pretēji, AA pamatā ir atbalsts un savstarpējā palīdzība cilvēkiem, kuri cīnās ar alkohola atkarību. Lai gan dažreiz cilvēkiem, kas piedalās AA, var būt personiski mērķi, piemēram, atbrīvoties no savas atkarības, šī organizācija cenšas veicināt līdzjūtību, atbalstu un atbildību pret citiem biedriem. Tādēļ uzskatīt AA par egoistisku nav pilnīgi pamata, jo organizācijas mērķis ir piedāvāt atbalstu un iespēju atveseļoties no atkarības.


Nu re, iespējams mākslīgais intelekts arī ir alkoholiķis, jo, šķiet, tik precīzi raksturot Anonīmo alkoholiķu sadraudzību spēj tikai viens no mūsējiem.O. K.

Ja esi AA biedrs un Tev patika raksts, priecāsimies par Tavu ziedojumu. Informāciju atradīsi aavinoga.org sadaļā “Ziedo”. Nauda tiks izlietota mājas lapas un SoundCloud platformas abonēšanai. No citiem lasītājiem vai klausītājiem un jaunatnācējiem ziedojumi netiek lūgti.


Recent Posts

See All

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page