top of page

Kā noturēt informatīvas prezentācijas profesionāļiem

Jo labāk profesionāļi izpratīs, ar ko AA patiesībā nodarbojas un ar ko nenodarbojas, jo labāk viņi spēs izlemt, vai vēlas ar mums sadarboties.


Domāju, nebūs pārspīlējums teikt, ka bez profesionāļu tieša ieguldījuma AA sadraudzība nebūtu ne tikai uzplaukusi, bet, iespējams, pat radusies. Diez kā mūsu sadraudzība izskatītos, ja Viljams Silkvorts nebūtu savu novērojumu rezultātā nonācis pie secinājuma, ka hroniski alkoholiķi cieš no fiziskas tieksmes, kuras dēļ nespēj kontrolēt alkohola patēriņu un kuru papildina psihiska apsēstība ar alkoholu, kas liedz pašu spēkiem atturēties no pirmās glāzes? Kas būtu noticis ar Bilu V., ja viņa skolas laiku draugu Ebiju T. nebūtu apciemojis Roulands H., kuram savukārt pasaulslavenais šveiciešu psihologs Karls Gustavs Jungs drosmīgi un pazemīgi bija pavēstījis visu rūgto patiesību – alkoholisms pamatu pamatos ir garīga saslimšana, kuras pārvarēšanai ir nepieciešami garīgi līdzekļi? Cik straujš būtu AA uzplaukums bez žurnālista Džeka Aleksandera populārā raksta izdevumā Saturday Evening Post? Kā anonīmie alkoholiķi būtu iekļuvuši ieslodzījuma vietās, ja Sankventinas cietuma progresīvi domājošais direktors Klintons Dafijs jau 1941. gadā nebūtu noticējis AA un devis iespēju (par spīti kolēģu skepsei) alkoholiķiem rīkot sapulces šajā slēgtajā iestādē? Un kā izskatītos AA vispārējā kalpošana, ja jurists Bernards Smits nebūtu piedalījies AA konferences struktūras radīšanā? Šie un daudzi citi profesionāļi, kuri paši nebija alkoholiķi, ticēja, ka AA strādā, un redzēja, kā tā strādā, un tieši tāpēc bija gatavi ieguldīt pūles, lai šī sadraudzība nesabruktu un attīstītos. Tāpēc sadarbība ar nozaru profesionāļiem ir ne tikai vēlams, bet, kā redzam, ļoti nepieciešams darbības virziens AA kalpošanā.


Bet ir vēl cits iemesls, kāpēc profesionāļu informēšana ir tik svarīga: daudzi nākamie AA biedri par mums uzzina tieši no profesionāļiem, pie kuriem vēršas pēc palīdzības vai kuru redzeslokā nokļūst savas dzeršanas dēļ. Psihologi un sociālie darbinieki, ģimenes ārsti un policisti, probācijas un ieslodzījuma vietu administratori, narkologi un skolu direktori – šie un daudzi citi speciālisti ikdienā sastopas ar klientiem, kuriem AA varētu potenciāli palīdzēt. Jo labāk viņi ir informēti par to, kas ir AA un ko tie var piedāvāt, jo lielākas iespējas, ka alkoholiķis uzzinās par mūsu risinājumu.


Man pašam ir bijušas vairākas iespējas informēt profesionāļu grupas par to, kas ir AA, ko mēs darām un ko nedarām. Šajā rakstā nolēmu padalīties ar dažiem novērojumiem, kas man palīdz efektīvāk vadīt sabiedrības informēšanas prezentācijas.


Cenšos ierasties laicīgi un ģērbties lietišķi. Atgādinu sev, ka, ļoti iespējams, no manis būs atkarīgs pirmais iespaids par AA, tāpēc mēģinu parūpēties, lai šis iespaids būtu profesionāls. Prezentācijai izmantoju Latvijas AA konferences apstiprināto materiālu, kas visiem pieejams lejupielādēšanai mūsu mājaslapā aa.org.lv. Prezentācija ar nolūku veidota kodolīga – tikai 11 slaidi, kas īsumā iepazīstina auditoriju ar AA darbības pamatvirzieniem, proti, atveseļošanās programmu, sapulcēm un kalpošanu, kas prezentācijā nodēvēta par brīvprātīgo darbu. Tas nav nejauši, jo prezentācija veidota tā, lai tajā izmantotie termini būtu saprotami cilvēkiem ārpus AA, izvairoties no iekšējā žargona, kas mums, biedriem, ir tik pierasts, taču var šķist mulsinošs bez papildu konteksta.


Gatavojoties prezentācijai, dažreiz izdrukāju slaidus un, ja iespējams, izdalu tos apmeklētājiem pirms prezentācijas sākuma vai sagaidot viņus ierodamies. Prezentācijas slaidi ērti izdrukājami uz vienas lapas abām pusēm. Iespējams, ir vērts tos papildināt ar vēl vienu izdrukas lapu ar bieži uzdotajiem jautājumiem par AA (arī šis materiāls pieejams mūsu mājaslapā). Tādējādi, pat ja klausītāji neko neiegūs no manas uzstāšanās, izdalītās lapas var pievērst viņu uzmanību vēlāk, kad viņi būs atgriezušies pie saviem darba pienākumiem.

Pašai prezentācijai cenšos atvēlēt ne vairāk par 20–30 minūtēm. Visticamāk, šis pasākums notiek profesionāļu darba laikā, tāpēc parasti sāku ar to, ka pasakos par atvēlēto laiku un iespēju pastāstīt vairāk par to, kas man palīdzējis pārtraukt dzeršanu. Turklāt pabrīdinu, ka centīšos lieki neizšķiest viņu laiku un ka tie, kuriem ir jāsteidzas un kuri nevarēs palikt uz jautājumu un atbilžu sesiju, varēs doties prom agrāk.


Tā kā šādas prezentācijas parasti nenotiek publisku mediju līmenī, iepazīstinot ar sevi, nosaucu savu vārdu un uzvārdu un pasaku, ka esmu AA biedrs. Dažreiz īsumā piemetinu, kāpēc sevi saucu par alkoholiķi un ko man tas nozīmē, taču mēģinu izvairīties no dzīvesstāsta un dzeršanas epizožu detalizētas izklāstīšanas. Atgādinu sev, ka šī ir profesionāļu informēšana, nevis vēsts nešana alkoholiķim. Tajā pašā laikā zināmu personisku detaļu pieminēšana var būt ļoti noderīga, lai ilustrētu to, kas redzams slaidos, – kā jau minēju, prezentācija piedāvā tikai kodolīgu ieskatu AA darbībā, kas ļauj man kā stāstītājam to papildināt ar personisku pieredzi, informāciju un kontekstu, kas noder tieši šai auditorijai.


Svarīgs moments: atgādinu sev, ka auditorija var nezināt daudzas lietas par AA, kas man gadiem jau kļuvušas pašsaprotamas. Tādēļ katrai prezentācijai gatavojos tā, it kā uzrunātu cilvēkus, kuri par mums nezina neko. Protams, daudzi profesionāļi jau ir dzirdējuši par Anonīmajiem alkoholiķiem un daži pat ar mums sadarbojušies, taču arī tādos gadījumos ievadā izsaku cerību, ka klātesošie varētu uzzināt ko jaunu vai iegūt papildu skatījumu uz jau pazīstamu ideju. Tas var īpaši noderēt reizēs, kad prezentācija notiek pēc iestādes priekšniecības sasaukuma, kas var nozīmēt, ka ne visi atnākušie tur atrodas kvēlas intereses vadīti.


Protams, ir vērts padomāt par papildu izdales materiāliem atkarībā no mērķauditorijas profesionālās ievirzes. AA birojā un mūsu mājaslapas interneta veikalā ir iegādājami bukleti, brošūras un grāmatas, kuras varat piedāvāt klātesošajiem līdzņemšanai. Par izdales materiāliem varat vienoties ar savu grupu, starpgrupas vai reģiona komiteju, kura organizē informēšanas pasākumu.


Ja atliek laiks, prezentācijas noslēgumā pieminu mūsu mājaslapu un, ja iespējams, parādu to uz ekrāna, īsumā iepazīstinot ar tās struktūru un sadaļām, kur vēlāk var meklēt papildu informāciju.


Kad esmu izstāstījis pamatinformāciju, aicinu klātesošos uzdot jautājumus. Retu reizi jautājumu nav vai to ir ļoti maz, un tādos gadījumos informatīvais pasākums noslēdzas uzreiz pēc prezentācijas. Taču arī šādos brīžos mudinu klātesošos, ejot prom, paņemt kādu no mūsu izdales materiāliem.


Visbiežāk gan klausītāji vēlas uzdot jautājumus. Man ir jābūt gatavam visdažādākajiem jautājumiem un, atbildot uz tiem, jācenšas ievērot AA tradīcijas, piemēram, par neiesaistīšanos strīdos un diskusijās vai privātu viedokļu paušanu, rūpīgi nenošķirot tos no kopējās AA pamatnostādnes. Vēlreiz atgādinu sev, ka neesmu šeit, lai kaut ko pārdotu vai kādu pārliecinātu par AA risinājuma derīgumu. Cenšos turēties pie savas pieredzes un AA tradīcijām un nejaukt tās ar saviem viedokļiem.


Šeit ir daži no izplatītākajiem jautājumiem, kurus nācies uzklausīt:


●    Vai sapulces vada paši AA biedri vai kāds cits no malas?

●    Kā varu būt drošs, ka mans klients patiešām apmeklējis sapulci?

●    Vai varu pats atvest klientu uz sapulci?

●    Ko darīt, ja klientam nepatīk vietējā grupa?

●    Cik ilgi notiek sponsorēšanas process?

●    Kāpēc vācat ziedojumus, ja sakāt, ka esat bez maksas?

●    Ko darīt alkoholiķu tuviniekiem?


Pēc pieredzes varu teikt, ka nealkoholiķiem visai bieži ir grūtības izprast AA sadraudzības neformālo struktūru: ka katra grupa ir pilnīgi patstāvīga, ka AA birojs neatbild par grupu darbību, bet apkalpo tās, ka mums nav direktoru, kas var tieši ietekmēt AA biedru darbību.


Ļoti reti jautājuma vietā dzirdu apgalvojumu, kuru profesionālis vērš pret kādu AA principu vai sadraudzību kopumā. Visbiežāk tas radies kāda pārpratuma vai neprecīzas informācijas dēļ. Šeit ļoti noder prezentācijas sadaļa, kas apraksta to, ko AA nedara. Kā AA pārstāvim mans uzdevums ir vienkāršs: piedāvāt maksimāli precīzu un skaidru priekšstatu par to, kas ir Anonīmie alkoholiķi. Un tas savukārt gandrīz vienmēr paredz maldīgu priekšstatu kliedēšanu, vairāk skaidrojot to, kas AA nav. Jo labāk profesionāļi izpratīs, ar ko AA patiesībā nodarbojas un ar ko nenodarbojas, jo labāk viņi spēs izlemt, vai vēlas ar mums sadarboties.


Es teiktu, ka maldīgu priekšstatu kliedēšana ir 90% no prezentācijas darba. Tieši tāpēc tik svarīgi informāciju smelties no oficiāliem AA apstiprinātiem avotiem, neatjaucot to ar populāru psiholoģiju vai pašpalīdzības principiem, kas paši par sevi var būt ļoti noderīgi, taču kuriem ir maz sakara ar AA piedāvāto programmu.


Par to, kā profesionāļi un sabiedrība kopumā mūs redz un uztver, esam atbildīgi mēs paši, AA biedri. Protams, cilvēciski aizspriedumi un emocionāli stereotipi ir raksturīgi arī nealkoholiķiem, taču mūsu uzdevums nav nevienu pārliecināt. Mēs tikai izklāstām to, kas mēs esam, un piedāvājam sadarbību.


Noslēgumā vēlos izcelt informēšanas, iespējams, svarīgāko faktoru – pievilcību. Kā jebkurš no mums arī profesionāļi vēlas sadarboties ar cilvēkiem, kuriem viņi personiski uzticas. Tāpēc nekas tik ļoti nerunā par labu AA kā mēs paši, kad savā attieksmē un uzvedībā iemiesojam AA principus. Nav nozīmes stāstīt citiem, cik AA ir lieliski, ja paši nepraktizējam to, ko stāstām. Tāpat diez vai ir jēga nodarboties ar AA prezentēšanu, ja paši neesam gatavi aktīvi iesaistīties sadarbībā, dalīties ar savu kontaktinformāciju un ar rīcību demonstrēt to, ko šī programma var.


Andris K.



Ja esi AA biedrs un Tev patika raksts, priecāsimies par Tavu ziedojumu. Informāciju atradīsi aavinoga.org sadaļā “Ziedo”. Nauda tiks izlietota mājas lapas un SoundCloud platformas abonēšanai. No citiem lasītājiem vai klausītājiem un jaunatnācējiem ziedojumi netiek lūgti.


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page