top of page

Sadarbība kā attiecības

Neviens no ieslodzījuma vietu darbiniekiem nespēj izprast atkarīgu klientu tā, kā to spēj AA biedri.


Liepājas cietums ir viena no Ieslodzījuma vietu pārvaldes struktūrvienībām, kas nodrošina apcietinājuma (kā drošības līdzekļa) un brīvības atņemšanas (kā kriminālsoda) izpildi. Vārds  “cietums” un iepriekš nosauktās funkcijas pirmšķietami asociējas ar stingru režīmu, slēgtu un sabiedrībai nepieejamu vidi, taču lielai sabiedrības daļai neredzama paliek iestādes veidotā sadarbība ar dažādām valsts, pašvaldības un nevalstiskām organizācijām, lai pilnvērtīgi īstenotu ieslodzīto resocializāciju. Šodien viena no neatņemamām resocializācijas sastāvdaļām ir sadarbība ar Anonīmo alkoholiķu biedrību.


Liepājas cietuma sadarbība ar AA aizsākās 21. gadsimta otrajā desmitgadē, kad ieslodzītajiem ar atkarību problēmām tika piedāvāta iespēja piedalīties AA organizētās sapulcēs. Lai arī ārējās motivācijas vadīti, tomēr ieslodzītie sapulcēs piedalījās. Šāds sadarbības modelis strādāja kādu laiku, taču mēs, iestādes darbinieki, neko nezinājām par AA darbības principiem, par to, kas tiek runāts sapulcēs un kā AA brīvprātīgie spēj palīdzēt klientiem (ieslodzītajiem). Līdz ar to radās problēmas motivēt jaunus klientus piedalīties AA sapulcēs, un, esošajiem to apmeklētājiem atbrīvojoties no cietuma vai pārvietojoties uz citu cietumu, sapulču organizēšana Liepājas cietumā pārtrūka.


Pateicoties aktīviem AA biedriem, kuri izrādīja iniciatīvu turpināt sadarbību ar Liepājas cietumu un patiesu vēlmi palīdzēt klientiem, mēs kopā ar AA pārstāvjiem nonācām pie secinājuma, ka šī sadarbības forma ir jāuzlabo. Sākotnēji tas notika, AA biedriem tiekoties ar darbiniekiem, iepazīstinot darbiniekus ar AA darbības pamatprincipiem, izglītojot darbiniekus, par to, kā tiek organizētas AA sapulces un kādu pienesumu AA biedri var dot iestādes klientiem. Ieguvuši izpratni par AA sapulcēs notiekošo un kā tās spēj palīdzēt mūsu klientiem, uzrunājām klientus ar atkarības problēmām, lai izveidotu jaunu klientu grupu, kas labprāt piedalītos AA sapulcēs.


Zīmīgi, ka aptuveni tajā laikā, kad nolēmām stiprināt mūsu sadarbību ar AA, Ieslodzījuma vietu pārvaldes sistēmā tika izveidota jauna struktūrvienība – Olaines cietuma Atkarīgo centrs. Centrs, kurā motivēti ieslodzītie pēc pašu izteiktas vēlmes varēja apgūt atkarību mazināšanas programmas. Bruņojušies ar zinībām par AA, mēs, iestādes darbinieki, pieņēmām jaunu izaicinājumu – motivēt klientus ar atkarību problēmām iesaistīties atkarību mazināšanas programmā. Taču, lai kā mēs centāmies, ātri vien nonācām pie secinājuma, ka klientu, kurš nemaz neapzinās, neatpazīst savu atkarības problēmu, nav iespējams motivēt piedalīties atkarības mazināšanas programmā. Un šajā brīdī sākām apzināties, cik svarīgu lomu mūsu klientu resocializācijā var spēlēt AA biedru atbalsts. Neviens no darbiniekiem nespēj izprast atkarīgu klientu tā, kā to spēj AA biedri. Tā mēs nonācām pie nākošās atklāsmes, ka AA biedri, kā arī mūsu klientu dalība AA piedāvātajos atbalsta pasākumos, ir nenovērtējams resurss, lai palīdzētu klientiem apzināties atkarību problēmas viņu dzīvēs.


Apzinoties AA vērtību klientu resocializācijā, turpinājām stiprināt sadarbību ar AA. Regulāri rīkojām tikšanās ar AA biedriem, lai pārrunātu problēmjautājumus, meklētu risinājumus vai arī vienkārši pārrunātu sadarbības turpinājumu. Kādā no kopīgām sapulcēm atklājām problēmjautājumu, ka mūsu klienti, kuri sapulcēs piedalās ārējas motivācijas vadīti, mēdz traucēt sapulces, graut to struktūru un sapulcēs piedalās tikai formāli. Meklējot risinājumus, kā motivēt klientus ievērot AA sapulces struktūru un kā stiprināt kalpojošos AA biedrus, ar abpusēju (ieslodzījuma vietas un AA) piekrišanu nolēmām sapulcēm piesaistīt ieslodzījuma vietas psihologu. Psihologu, kuram nav svešs jēdziens “grupas nodarbības”, grupas nodarbību struktūra. Būtiski bija arī palīdzēt pašiem klientiem saprast, kurš vēlas piedalīties AA sapulcēs un stiprināt sevi, un kurš īsti nevēlas. Bija skaidrs, ka formāla piedalīšanās nepalīdzēs ne pašam klientam, ne grupai kopumā. Šāds risinājums ātri vien nesa augļus. Un brīdī, kad kopīgi ar AA biedriem sajutām, ka psihologa klātbūtne sapulcēs vairs nav nepieciešama, jo, kopīgiem spēkiem līdzdarbojoties ar AA biedriem, mums izdevās izveidot stabilu klientu grupu, kas regulāri piedalījās sapulcēs, psihologs pārstāja piedalīties. AA biedri patstāvīgi turpināja vadīt strukturētas sapulces ar ieinteresētu klientu grupu.


Laikam ejot, sadarbība ar AA turpināja progresēt, un mūsu klienti piedalījās ne tikai grupas sapulcēs, bet apmeklēja individuālas pārrunas ar AA biedru (sponsoru), lai apgūtu Divpadsmit soļu programmu. Mūsu sadarbību ar AA nespēja apturēt pat ārkārtas stāvoklis valstī pandēmijas laikā, jo apzinājāmies, cik svarīgi mūsu klientiem turpināt sadarbību ar saviem AA sponsoriem. Meklējām risinājumus, kā turpināt nodrošināt iespēju klientiem tikties ar sponsoriem, un nonācām pie nu jau absolūti ikdienišķa risinājuma – attālinātas sarunas. Bet tajā brīdī ne iestādē, ne AA biedriem šādas pieredzes nebija, un tas bija kārtējais mūsu sadarbības izaicinājums. Ar pilnu gatavību mēģināt sadarbību turpināt attālināti, mūsu klienti tikās ar saviem AA sponsoriem video zvanos, kas izrādījās ļoti veiksmīgs modelis, kā pārvarēt ārkārtas stāvokli valstī ar visiem stingri noteiktajiem ierobežojumiem. Pandēmijas laikā ieviestie risinājumi bija tik veiksmīgi, ka ļāva sadarbību ar AA pacelt jaunā līmenī, un arī šobrīd, ja mūsu klienta AA sponsors nevar ierasties iestādē un veikt sponsorēšanu klātienē, tad izmantojam video zvanu saziņas iespējas.


Atskatoties uz sadarbības attīstību, kā arī dažādajiem izaicinājumiem, kas ir sekojuši cits citam, skaidrs ir viens – sadarbību, gluži kā attiecības, nevar uztvert par pašsaprotamu, pie tās ir nepārtraukti jāstrādā. Tādēļ, esot nemitīgā komunikācijā ar Liepājas cietumā kalpojošiem AA biedriem, esam patiesi lepni, ka šobrīd sadarbība ir augusi līdz tādam līmenim, kas ļauj ik nedēļu organizēt vairākas sapulces mūsu klientiem, kā arī ik nedēļu organizēt vairākas individuālas sponsorēšanas nodarbības, kuras mūsu klienti augsti vērtē.


Kaspars Zvirgzds,

Ieslodzījuma vietu pārvaldes

Liepājas cietuma Resocializācijas daļas

priekšnieks, majors


Ja esi AA biedrs un Tev patika raksts, priecāsimies par Tavu ziedojumu. Informāciju atradīsi aavinoga.org sadaļā “Ziedo”. Nauda tiks izlietota mājas lapas un SoundCloud platformas abonēšanai. No citiem lasītājiem vai klausītājiem un jaunatnācējiem ziedojumi netiek lūgti.


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page