top of page

Vieta un formāts nav šķērslis

Par to, ka “Vīnoga” varētu turpināties elektroniskā formātā, redakcijas sastāvā pirmoreiz runājām jau pirms gada.Pavasarī, tieši pāris dienas pirms ārkārtējās situācijas izziņošanas, bija iznācis drukātās “Vīnogas” 4. numurs – steidzāmies to pabeigt līdz AA ikgadējai konferencei, lai varētu izplatīt pēc iespējas plašāk visās Latvijas Anonīmo alkoholiķu grupās. Konference tika atcelta, žurnāls krājās kaudzēs AA birojā. Tomēr, kad pirmoreiz runājām par iespēju pāriet no drukāta uz elektronisku izdevumu, ideja vienbalsīgu atsaucību neguva pat mūsu pašu vidū. Nesen pēc pavasara lokdauna bija atjaunojušās klātienes sapulces, visi digitālie formāti likās apnikuši, otršķirīgi, tādi, kuriem pietrūkst īstās garšas. Vienojāmies turpināt domāt šajā virzienā, bet saruna tā arī apsīka. Tolaik likās, ka tiešsaistes sapulces nekad nespēs aizvietot īstās – tikai klātienē pieredzamās. Un līdzīgi īsts – rokā paņemams – žurnāls vai grāmata vienmēr būs kaut kas vērtīgāks nekā telefona ekrānā skrollējams teksts.

Ir pagājis gads. Gara tiešsaistes sezona, kurā online sapulces kļuva par varbūt ne visu mīlētu, tomēr pierastu formātu. Ne viens vien meklēja neoficiālas iespējas tikties klātienē (jā, protams, nekas nevar aizstāt īstu rokas spiedienu, apskāvienu, saviesīgas sarunas pirms un pēc sapulcēm un to netveramo auru gaisā!), tomēr arvien vairāk apzināti vai neviļus izmantojām arī iespējas, kuras sniedz tieši online sapulču formāts.

Arī mēs, “Vīnogas” redakcijas biedri, šopavasar pie sarunas par žurnāla elektronisko formātu atgriezāmies vēlreiz. Un pēkšņi viss norisinājās raiti un bez aizķeršanās. Bija sajūta, ka viss notiek īstajā brīdī un pareizajā virzienā. Un tā nu “Vīnogas” interneta žurnāls tiek nodots jūsu rīcībā. Gan mums, gan, ticam, ka arī jums, pandēmija ir apnicis temats, tomēr būtisks “Vīnogas” uzdevums ir runāt par to, kā AA programma iedarbojas uz mums pašiem šeit un tagad. Tādēļ galvenā tēma, kas caurvij jūlija rakstus, ir tiešsaistes sapulces – jo tās, gribam to vai negribam, bijušas nozīmīgs mūsu skaidrības balsts nu jau vairāk nekā gadu.

Rakstā “Atklājums un patvērums” lasiet, kā Jānis, pateicoties grupai “Maratons onlainā”, varēja apmeklēt 140 sapulces 140 dienās. Dzīvojot provincē, savā mājas grupā viņš to nekad nevarētu izdarīt. Savukārt rakstā “Dažādi cilvēki, viena problēma, viens risinājums” Natālija dalās pieredzē, apmeklējot sapulces Eiropā, ASV, Dienvidāfrikā, Austrālijā un Jaunzēlandē un soļojot kopā ar ārzemju sponsori. Ir izveidojusies jauna AA paaudze, kas skaidrību uzsākusi tieši tiešsaistes sapulču formātā. Par to stāsta gan Aleksa no Rīgas (“Tiešsaiste, Anonīmie alkoholiķi un es”), gan Sandija no Ņujorkas (“200 dienas un naktis”). Viņas onlainā ne tikai apmeklē sapulces, bet arī sponsora vadībā strādā ar programmu un kalpo. Un dzīvo skaidrā, kaut pirmā klātienes sapulce vēl tikai priekšā.

To, ka ne vieta, ne formāts nav šķērslis, ja vien ir vēlēšanās, apliecina arī divi raksti par skaidrības uzsākšanu, vēsts nešanu un sponsorēšanu cietumā. Ieslodzītā Jura dzīvesstāsts rāda, ka arī cietumā iespējams uzsākt skaidrības ceļu un darbu ar programmu. Savukārt rakstā “Kāpēc es kalpoju cietumā” (lasāms arī krievu valodā “Зачем мне служение в тюрьме”) AA biedrs dalās, kā kalpošana zonā kļuva par vienu no svarīgākajām viņa skaidrības sastāvdaļām.

Minētie ir tikai daļa no stāstiem, ar kuriem atklājam Latvijas AA žurnāla “Vīnoga” tīmekļvietni. Šie un citi stāsti kārtējo reizi pierāda, ka Anonīmo alkoholiķu programma ir dzīvotspējīga visdažādākajos apstākļos, kamēr vien ir alkoholiķi, kas vēlas dzīvot skaidrā un darbina šo programmu. Kamēr tiek aprūpēti visi trīs AA mantojumi – Atveseļošanās, Vienotība un Kalpošana.

Šobrīd grupas pamazām atsāk sapulces klātienē. Un mēs ceram, ka ar laiku, kad aavinoga.org būs nostiprinājusies, varēsim paralēli vismaz reizi gadā izdot “Vīnogu” arī drukātā formātā. Bet šeit līdzās mūsu pašu – Latvijas AA cilvēku – pieredzes stāstiem latviešu un krievu valodā publicēsim arī tulkojumus no ārvalstu AA resursiem. Tāpat saturu papildinās pārpublicējumi no iepriekšējo gadu drukātajām “Vīnogām”. Vienmēr priecāsimies par jūsu vēstulēm, tēmu ierosinājumiem, personīgās pieredzes stāstiem. Atsūtiet savus mīļākos citātus no AA literatūras un, ļoti iespējams, tie nokļūs sadaļā “Nedēļas citāts”.

Mēs ceram, ka šī vietne kļūs par īstu vietu, kurā dalīties un smelties pieredzi, spēku un cerības dienu pa dienai skaidrā.


Sadraudzībā –

“Vīnogas” redakcija


Recent Posts

See All

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page